Osobę Roberta Baden-Powell’a chyba powinniście znać ;) To, że nasze harcerstwo wywodzi się z brytyjskiego scoutingu też powinniście wiedzieć. A skąd Robert Baden-Powell wziął pomysł na scouting, czyli system wychowania młodzieży?
Baden-Powell żył w czasach kiedy Wielka Brytania była światowym mocarstwem z licznymi zamorskimi koloniami. Poprzez swoje pasje i zainteresowania młody Robert postanowił zostać wojskowym. Talentem okazał się bardzo dużym i bardzo szybko piął się po drabinie wojskowej kariery, aby w wieku 42 lat zostać najmłodszym generałem w historii brytyjskiej armii. W czasie służby wojskowej Robert Baden – Powell służył w Indiach, Afganistanie i Afryce Południowej. Pobyt w Afryce był dla Niego jak i dla nas szczególnie ważny w jego karierze. Wyjątkowym momentem tego życiowego epizodu Roberta Baden-Powell’a była obrona twierdzy Mafeking.
W 1899 roku Robert Baden-Powell trafił na południe Afryki, gdzie toczyła się druga wojna anglo-burska pomiędzy broniącymi swoich ziem Burami (potomkami Holendrów, którzy osiedlali się w Afryce w XVII i XVIII wieku), a Brytyjskimi osadnikami. Na szczególną uwagę zasługuje obrona twierdzy Mafeking, która była wyjątkowo ważnym punktem strategicznym ze względu na wielki węzeł kolejowy. Obrona trwała 217 dni w okresie od 11 października 1899 roku do 17 maja 1900 roku. Ze względu na dramatyczny brak żołnierzy, którzy mogliby wziąć udział w obronie, Bi-Pi wykorzystał do prostych posług kilkunastoletnich chłopaków zauważając, że młodzi ludzie o ile się im zaufa, potrafią wykazać się dużo większą pomysłowością i zaangażowaniem niż nie jeden dorosły. Właśnie w Mafeking Bi-Pi wpada na pomysł, żeby wszystkich chłopców do 10 lat (było ich 18) podzielić na patrole i przydzielić im takie zadania jak np. roznoszenie listów i rozkazów, trzymanie warty czy pierwsza pomoc. Mając niedobory żołnierzy w swoich szeregach, Robert Baden-Powell wykorzystywał także do obrony kilka sprytnych chwytów takich jak: robienie zamieszania całą dostępną armią w różnych częściach twierdzy, aby przeciwnikowi wydawało się że posiada olbrzymie siły. Baden Powell wymyślił też fortel, by w okopach umieścić kukły żołnierzy , aby przeciwnik pomyślał, że ma do czynienia z silną armią :).
Dzięki sprytowi Bi-Pi, Burowie nigdy nie zdecydowali się na frontalny atak, a po udanej obronie Robert Baden Powell został został okrzyknięty bohaterem narodowym i mianowany najmłodszym generałem majorem armii brytyjskiej.
Bardzo przydatny artykuł. Podziękowanie dla autora.